Abdurrahman Sudeys Fatiha Süresi

admin

Işıkları Kapat

Hata Bildir

Abdurrahman Sudeys  Fatiha Süresi

Abdurrahman Sudeys Fatiha Süresi

Anasayfa » Ünlü Hafızlar » Abdurrahman Es-Sudeys » Abdurrahman Sudeys Fatiha Süresi

Fatiha Süresi Kabe İmamlarından Abdurrahman Sudeys…

 

FÂTİHA

Müddesir sûresinden sonra Mekke’de inmiştir. 7 (yedi) âyettir. Kur’an’ın ilk sûresi olduğu için açış yapan, açan manasına “Fâtiha” denilmiştir. Diğer adları şunlardır: Ana kitap manasına “Ümmü’l-Kitâp” dinin asıllarını ihtiva eden manasına “el-Esâs”, ana hatlarıyla İslâm’ı anlattığı için “el-Vâfiye” ve “el-Seb’u’l-Mesânî”, birçok esrarı taşıdığı için “el-Kenz”. Peygamberimiz “Fâtiha’yı okumayanın namazı olmaz” buyurmuştur. Onun için, Fâtiha, namazların her rekâtında okunur. Manası itibariyle Fâtiha, en büyük dua ve münâcâttır. Kulluğun yalnız Allah’a yapılacağı, desteğin yalnızca Allah’tan geldiği, doğru yola varmanın da doğru yoldan sapmanın da Allah’ın iradesine dayandığı, çünkü hayrı da şerri de yaratanın Allah olduğu hususları bu sûrede ifadesini bulmuştur. Kur’an, insanlığa doğru yolu göstermek için indirilmiştir. Kur’an’ın ihtiva ettiği esaslar ana hatları ile Fâtiha’da vardır. Zira Fâtiha’da, övgüye, ta’zime ve ibadete lâyık bir tek Allah’ın varlığı, O’nun hakimiyeti, O’ndan başka dayanılacak bir güç bulunmadığı anlatılır ve doğru yola gitme, iyi insan olma dileğinde bulunulur. Hicretten önce nazil olmuştur. 7 ayettir.

1. Rahmân (ve) rahîm (olan) Allah’ın adıyla.

2. Hamd (övme ve övülme), âlemlerin Rabbi Allah’a mahsustur.

3. O, rahmândır ve rahîmdir.

4. Ceza gününün mâlikidir.

5. (Rabbimiz!) Ancak sana kulluk ederiz ve yalnız senden medet umarız.

6. Bize doğru yolu göster.

7. Kendilerine lütuf ve ikramda bulunduğun kimselerin yolunu; gazaba uğramışların ve sapmışların yolunu değil!

Bir önceki Kuran Tilaveti Olan Abdurrahman Huzeyfi - Fatiha Suresi başlıklı Ziyafetin Abdurrahman Huzeyfi – Fatiha Suresi indir, Abdurrahman Huzeyfi – Fatiha Suresi kuran dinle ve Abdurrahman Huzeyfi – Fatiha Suresi videosu hakkında bilgiler verilmektedir.

14.11.2015 tarihinde eklendi 853 kişi izledi 

Yorumlar

Yorumlar

BENZER KURAN TiLAVETLERi

Abdurrahman Huzeyfi – Fatiha Suresi

Abdurrahman Huzeyfi – Fatiha Suresi 14.11.2015 tarihinde eklendi - 925 kişi izledi

Abdulmumin et Tuhi – Fetih Suresi – Son Ayetleri

Abdulmumin et Tuhi – Fetih Suresi – Son Ayetleri 14.11.2015 tarihinde eklendi - 887 kişi izledi

Kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, sitemizin bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.